
Where to buy
Halo Board Beast
Performance Overview
Compare Halo Board Beast to other e-skateboards
Halo Board BeastSimilar E-Skateboards
Find more E-SkateboardsSpecifications
Motor & Power
| Motor Power | 3200 W |
| Motor Type | Direct Drive |
| Drive | 2WD |
| Motors | 2 |
| Top Speed (Claimed) | 26 mph |
| Range (Claimed) | 25 mi |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 374.4 Wh |
| Voltage | 36 V |
| Amp Hours | 10.4 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | LG |
| Charge Time | 5 hrs |
Deck & Trucks
| Deck Length | 37 " |
| Deck Material | Maple deck + carbon fiber casing |
| Trucks | Aluminum 12 inch Double-Kingpin |
Wheels & Suspension
| Wheel Size | 97 mm |
| Durometer | 74 A |
| Wheel Type | Solid |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Terrain | Street |
| Suspension | No |
Weight & Dimensions
| Weight | 23.3 lbs |
| Max Rider Weight | 286 lbs |
| Wheelbase | 29 " |
Electronics & Features
| IP Rating | Unknown |
| Ambient Lights | No |
| Cruise Control | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| App | No |
| Regenerative Braking | No |
| Push Start | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Reverse | No |
| Braking Modes | No |
| Bindings Compatible | No |
| Handle | No |