
Where to buy
Meepo Voyager
Performance Overview
Compare Meepo Voyager to other e-skateboards
Meepo VoyagerSimilar E-Skateboards
Find more E-SkateboardsSpecifications
Motor & Power
| Peak Power | 5544 W |
| Motor Type | Belt |
| Drive | 2WD |
| Motors | 2 |
| Motor Size | 6358 |
| Top Speed (Claimed) | 40 mph |
| Range (Claimed) | 31 mi |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 648 Wh |
| Voltage | 50.4 V |
| Amp Hours | 15 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Samsung |
| Configuration | 12S3P |
| Charge Time | 3 hrs |
Deck & Trucks
| Deck Length | 38.6 " |
| Deck Material | 2ply Bamboo + 2 ply fiberglass cloth |
| Concave | W-Concave |
| Trucks | Forged 50° RKP |
Wheels & Suspension
| Wheel Size | 105 mm |
| Wheel Width | 60 mm |
| Wheel Type | Solid |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Terrain | Street |
| Suspension | No |
Weight & Dimensions
| Weight | 23 lbs |
| Max Rider Weight | 330 lbs |
Electronics & Features
| ESC | LYFOC 55B |
| Remote | Meepo M6C |
| IP Rating | IPX5 |
| Ambient Lights | No |
| Cruise Control | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| App | Yes |
| Regenerative Braking | Yes |
| Push Start | Yes |
| Quick-Swap Battery | No |
| Reverse | No |
| Braking Modes | Yes |
| Bindings Compatible | No |
| Handle | No |