Maxfind Max4 Pro
Electric Skateboard, 750W motor, (12 mi range), 16.3 lbs
Where to buy
Maxfind Max4 Pro
No pricing available
We don't have current pricing for this product.
Similar alternatives
Performance Overview
Compare Maxfind Max4 Pro to other e-skateboards
Similar E-Skateboards
Find more E-SkateboardsSpecifications
Motor & Power
| Motor Power | 750 W |
| Motor Type | Hub |
| Drive | 2WD |
| Motors | 2 |
| Top Speed (Claimed) | 25 mph |
| Range (Claimed) | 12 mi |
ERideHero Test Results
| Top Speed (Tested) | 23.1 mph |
| Range (Regular Riding) | 10.2 mi |
| Range (Fast Riding) | 8.3 mi |
| Range (Eco Mode) | 13.3 mi |
| 0–15 mph | 4.7 s |
| 0–20 mph | 8.0 s |
| 0–Top Speed | 16.8 s |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 158.2 Wh |
| Voltage | 36 V |
| Amp Hours | 4.4 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Samsung |
| Charge Time | 2 hrs |
Deck & Trucks
| Deck Length | 37.8 " |
| Deck Width | 8.3 " |
| Deck Material | 8-layer Canadian maple |
| Trucks | Max II 45° (10.6") |
| Bushings | 98A PU cone & barrel |
Wheels & Suspension
| Wheel Size | 96 mm |
| Durometer | 78 A |
| Wheel Type | Solid |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Terrain | Street |
| Suspension | No |
Weight & Dimensions
| Weight | 16.3 lbs |
| Max Rider Weight | 220 lbs |
| Ground Clearance | 3 " |
Electronics & Features
| ESC | Hobbywing 9005 |
| IP Rating | IP65 |
| Ambient Lights | No |
| Cruise Control | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| App | No |
| Regenerative Braking | No |
| Push Start | No |
| Quick-Swap Battery | Yes |
| Reverse | No |
| Braking Modes | No |
| Bindings Compatible | No |
| Handle | No |