
Where to buy
Maxfind Max One
Performance Overview
Compare Maxfind Max One to other e-skateboards
Maxfind Max OneSimilar E-Skateboards
Find more E-SkateboardsSpecifications
Motor & Power
| Motor Power | 350 W |
| Motor Type | Hub |
| Drive | 1WD |
| Motors | 1 |
| Top Speed (Claimed) | 15 mph |
| Range (Claimed) | 11 mi |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 99 Wh |
| Voltage | 36 V |
| Amp Hours | 2.9 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Samsung |
| Configuration | 10S1P |
| Charge Time | 1 hrs |
Deck & Trucks
| Deck Length | 27 " |
| Deck Width | 8 " |
| Deck Material | PPS Composite |
| Trucks | Forged 8.3-inch |
Wheels & Suspension
| Wheel Size | 75 mm |
| Wheel Type | Solid |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Terrain | Street |
| Suspension | No |
Weight & Dimensions
| Weight | 10 lbs |
| Max Rider Weight | 220 lbs |
Electronics & Features
| ESC | Hobbywing V5.0 FOC |
| Remote | Bluetooth Remote |
| IP Rating | IPX5 |
| Ambient Lights | No |
| Cruise Control | No |
| Speed Modes | Yes |
| App | No |
| Regenerative Braking | Yes |
| Push Start | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Reverse | Yes |
| Braking Modes | No |
| Bindings Compatible | No |
| Handle | No |