
Where to buy
Backfire Zealot S3
Performance Overview
Compare Backfire Zealot S3 to other e-skateboards
Backfire Zealot S3Similar E-Skateboards
Find more E-SkateboardsSpecifications
Motor & Power
| Motor Power | 1750 W |
| Peak Power | 2200 W |
| Motor Type | Belt |
| Drive | 2WD |
| Motors | 2 |
| Motor Size | 5255 |
| Top Speed (Claimed) | 30 mph |
| Range (Claimed) | 25 mi |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 403 Wh |
| Voltage | 58.8 V |
| Amp Hours | 8 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Samsung |
| Configuration | 14S2P |
| Charge Time | 2.5 hrs |
Deck & Trucks
| Deck Length | 39 " |
| Deck Width | 9.8 " |
| Deck Material | Canadian Maple + ABS + Fiberglass |
| Trucks | 8-inch Aluminum alloy |
Wheels & Suspension
| Wheel Size | 96 mm |
| Wheel Width | 56 mm |
| Durometer | 80 A |
| Wheel Type | Solid |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Terrain | Street |
| Suspension | No |
Weight & Dimensions
| Weight | 23 lbs |
| Max Rider Weight | 265 lbs |
Electronics & Features
| ESC | Backfire 14S 60A FOC |
| Remote | Major V3 Remote |
| IP Rating | IP65 |
| Ambient Lights | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| App | Yes |
| Regenerative Braking | Yes |
| Push Start | Yes |
| Quick-Swap Battery | No |
| Reverse | Yes |
| Braking Modes | Yes |
| Bindings Compatible | No |
| Handle | No |