
Where to buy
Meepo Flow
Performance Overview
Compare Meepo Flow to other e-skateboards
Meepo FlowSimilar E-Skateboards
Find more E-SkateboardsSpecifications
Motor & Power
| Motor Power | 2800 W |
| Motor Type | Hub |
| Drive | 2WD |
| Motors | 2 |
| Motor Size | HB4240 |
| Top Speed (Claimed) | 32 mph |
| Range (Claimed) | 24 mi |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 432 Wh |
| Voltage | 50.4 V |
| Amp Hours | 10 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Samsung |
| Configuration | 12S2P |
| Charge Time | 2 hrs |
Deck & Trucks
| Deck Length | 34.6 " |
| Deck Material | 2 ply fiberglass + 2 ply bamboo + 5 ply Canadian maple |
| Concave | Mild |
| Trucks | Double Kingpin |
| Bushings | 100A |
Wheels & Suspension
| Wheel Size | 105 mm |
| Wheel Width | 65 mm |
| Wheel Type | Solid |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Terrain | Street |
| Suspension | No |
Weight & Dimensions
| Weight | 21.4 lbs |
| Max Rider Weight | 330 lbs |
Electronics & Features
| ESC | JECNN-36A |
| Remote | N5S |
| IP Rating | IP54 |
| Ambient Lights | No |
| Cruise Control | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| App | No |
| Regenerative Braking | Yes |
| Push Start | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Reverse | Yes |
| Braking Modes | Yes |
| Bindings Compatible | No |
| Handle | No |