
Vmax VX2 Extreme GT
Electric Scooter, 25 mph, (43 mi range), 500W rear motor (1600W peak), 792Wh 48V battery, 46.95 lbs, 330 lbs max load, 10" tires, front drum brake
from
Where to buy
Vmax VX2 Extreme GT
Performance Overview
Compare Vmax VX2 Extreme GT to other e-scooters
Vmax VX2 Extreme GTSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 500 W |
Peak Power | 1600 W |
Voltage | 48 V |
| Motor Configuration | Rear |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 792 Wh |
| Battery Voltage | 48 V |
| Amp Hours | 16.5 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Unknown |
Charge Time | 8.5 hrs |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 25 mph |
| Range (Claimed) | 43 mi |
| Max Hill Grade | 33 ° |
Weight & Dimensions
| Weight | 47.0 lbs |
Max Rider Weight | 330 lbs |
| Deck Length | 22.1 " |
| Deck Width | 7.5 " |
| Handlebar Height (Min) | 39.0 " |
| Handlebar Height (Max) | 39.0 " |
| Handlebar Width | 23 " |
| Length (Unfolded) | 44.0 " |
| Width (Unfolded) | 23 " |
| Height (Unfolded) | 48.7 " |
| Length (Folded) | 44.0 " |
| Width (Folded) | 23.0 " |
| Height (Folded) | 19.7 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubeless |
| Front Tire Size | 10 " |
| Rear Tire Size | 10 " |
Self-Healing Tires | No |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | None |
Regenerative Braking | Yes |
| Lights | Both |
| Turn Signals | Yes |
IP Rating | IPX6 |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Hybrid |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | No |
| App Connectivity | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | Yes |
| Zero-Start | Yes |
| Brake Curve Adjustment | Yes |
| Acceleration Adjustment | Yes |
| Speed Limiting | Yes |
| OTA Updates | Yes |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |