
Swagtron T1 Pro
Hoverboard, 7.5 mph, (8 mi range), 500W motor, 96.2Wh 36V battery, 22 lbs, 220 lbs max load, 6.5" solid wheels, UL 2272
Where to buy
Swagtron T1 Pro
No pricing available
We don't have current pricing for this product.
Similar alternatives
Performance Overview
Compare Swagtron T1 Pro to other hoverboards
Swagtron T1 ProSimilar Hoverboards
Find more HoverboardsSpecifications
Motor & Performance
| Motor Power | 500 W |
| Top Speed (Claimed) | 7.5 mph |
| Range (Claimed) | 8 mi |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 96.2 Wh |
| Voltage | 36 V |
| Amp Hours | 2.7 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charge Time | 2 hrs |
Build & Dimensions
| Weight | 22 lbs |
| Max Rider Weight | 220 lbs |
| Length | 7.5 " |
| Width | 24 " |
| Height | 8 " |
Wheels
| Wheel Size | 6.5 " |
| Wheel Type | Solid |
| Tire Type | Solid |
Safety & Connectivity
| UL 2272 Certified | Yes |
| IP Rating | Unknown |
| Bluetooth Speaker | No |
| App Enabled | No |
| Speed Modes | Yes |
Features
| Lights | Front |
| Features | Non-Slip Deck, Learning Mode, LED Lights |
| Terrain | Street |
| Minimum Age | 8 |