
Swagtron Swagboard Warrior XL
Hoverboard, 8 mph, (7 mi range), 600W motor, 102.4Wh 25.6V battery, 16.5 lbs, 250 lbs max load, 8" solid wheels, UL 2272
Where to buy
Swagtron Swagboard Warrior XL
No pricing available
We don't have current pricing for this product.
Similar alternatives
Performance Overview
Compare Swagtron Swagboard Warrior XL to other hoverboards
Swagtron Swagboard Warrior XLSimilar Hoverboards
Find more HoverboardsSpecifications
Motor & Performance
| Motor Power | 600 W |
| Top Speed (Claimed) | 8 mph |
| Range (Claimed) | 7 mi |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 102.4 Wh |
| Voltage | 25.6 V |
| Amp Hours | 4 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charge Time | 4 hrs |
Build & Dimensions
| Weight | 16.5 lbs |
| Max Rider Weight | 250 lbs |
| Length | 10 " |
| Width | 26 " |
| Height | 11 " |
Wheels
| Wheel Size | 8 " |
| Wheel Type | Solid |
| Tire Type | Solid |
Safety & Connectivity
| UL 2272 Certified | Yes |
| IP Rating | Unknown |
| Bluetooth Speaker | Yes |
| App Enabled | Yes |
| Speed Modes | Yes |
Features
| Lights | Front, Under, Wheel |
| Features | Fenders, Non-Slip Deck, Learning Mode, LED Lights |
| Terrain | Street |
| Minimum Age | 8 |