
Splach Ranger
Electric Scooter, 23 mph, (31 mi range), 350W rear motor (500W peak), 655.2Wh 36V battery, 39 lbs, 264 lbs max load, 8.5" tires, dual suspension, dual drum brakes
from
Where to buy
Splach Ranger
Performance Overview
Compare Splach Ranger to other e-scooters
Splach RangerSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 350 W |
Peak Power | 500 W |
Voltage | 36 V |
| Motor Configuration | Rear |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 655.2 Wh |
| Battery Voltage | 36 V |
| Amp Hours | 18.2 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Unknown |
Charge Time | 12 hrs |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 23 mph |
| Range (Claimed) | 31 mi |
| Max Hill Grade | 12 ° |
ERideHero Test Results
Top Speed (Tested) | 22.4 mph |
Range (Regular Riding) | 27.3 mi |
| Range (Fast Riding) | 20.2 mi |
| Range (Eco Mode) | 30.2 mi |
0–15 mph | 6.8 s |
| 0–20 mph | 10.2 s |
Braking Distance | 9.9 ft |
Weight & Dimensions
| Weight | 39 lbs |
Max Rider Weight | 264 lbs |
| Deck Length | 18.3 " |
| Deck Width | 8 " |
Ground Clearance | 5.6 " |
| Handlebar Width | 23 " |
| Length (Unfolded) | 45 " |
| Width (Unfolded) | 23 " |
| Height (Unfolded) | 47 " |
| Length (Folded) | 43 " |
| Width (Folded) | 8 " |
| Height (Folded) | 16 " |
| Foldable Handlebars | Yes |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubed |
| Front Tire Size | 8.5 " |
| Rear Tire Size | 8.5 " |
| Tire Width | 2.5 " |
Self-Healing Tires | No |
Suspension | Front spring, Rear spring |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
Regenerative Braking | Yes |
| Lights | Both |
| Turn Signals | No |
IP Rating | None |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Trigger |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | Yes |
| App Connectivity | No |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | Yes |
| Zero-Start | Yes |
| Brake Curve Adjustment | Yes |
| Acceleration Adjustment | Yes |
| Speed Limiting | Yes |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | Yes |
| Seat Option | No |