
Slack Core 920R
Electric Scooter, 90 mph, (43 mi range), 2592Wh 72V battery, 105.8 lbs, 242.5 lbs max load, 11" tires, dual suspension, dual disc (hydraulic) brakes
Where to buy
Slack Core 920R
No pricing available
We don't have current pricing for this product.
Similar alternatives
Performance Overview
Compare Slack Core 920R to other e-scooters
Slack Core 920RSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Peak Power | 33600 W |
Voltage | 72 V |
| Motor Configuration | Dual |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 2592 Wh |
| Battery Voltage | 72 V |
| Amp Hours | 36 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Samsung |
Charge Time | 8 hrs |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 90 mph |
| Range (Claimed) | 43 mi |
ERideHero Test Results
Top Speed (Tested) | 90.1 mph |
0–15 mph | 1.4 s |
| 0–30 mph | 2.8 s |
Weight & Dimensions
| Weight | 105.8 lbs |
Max Rider Weight | 242.5 lbs |
| Length (Unfolded) | 52.7 " |
| Height (Unfolded) | 46.5 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubeless |
| Front Tire Size | 11 " |
| Rear Tire Size | 11 " |
Self-Healing Tires | No |
Suspension | Front hydraulic, Rear hydraulic |
| Adjustable Suspension | Yes |
Brakes & Safety
| Front Brake | Disc (Hydraulic) |
| Rear Brake | Disc (Hydraulic) |
Regenerative Braking | No |
| Turn Signals | No |
IP Rating | Unknown |
Features
| Display Type | Unknown |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | Yes |
| App Connectivity | No |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | No |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | No |
| Zero-Start | Yes |
| Brake Curve Adjustment | Yes |
| Acceleration Adjustment | Yes |
| Speed Limiting | No |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |