
Segway Ninebot F3
Electric Scooter, 20 mph, (44 mi range), 450W rear motor (1000W peak), 477Wh 46.8V battery, 41 lbs, 265 lbs max load, 10" tires, dual suspension, dual disc (mechanical) brakes
from
Where to buy
Segway Ninebot F3
Performance Overview
Compare Segway Ninebot F3 to other e-scooters
Segway Ninebot F3Similar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 450 W |
Peak Power | 1000 W |
Voltage | 46.8 V |
| Motor Configuration | Rear |
Battery & Charging
Battery Capacity | 477 Wh |
| Battery Voltage | 46.8 V |
| Amp Hours | 9.2 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Unknown |
Charge Time | 8 hrs |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 20 mph |
| Range (Claimed) | 44 mi |
Weight & Dimensions
| Weight | 41 lbs |
Max Rider Weight | 265 lbs |
| Deck Length | 20.1 " |
| Deck Width | 7.1 " |
| Handlebar Width | 23.2 " |
| Length (Unfolded) | 45.4 " |
| Width (Unfolded) | 23.2 " |
| Height (Unfolded) | 49.7 " |
| Length (Folded) | 45.4 " |
| Width (Folded) | 23.2 " |
| Height (Folded) | 24.1 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubeless |
| Front Tire Size | 10 " |
| Rear Tire Size | 10 " |
Self-Healing Tires | Yes |
Suspension | Front hydraulic, Rear rubber |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | Disc (Mechanical) |
| Rear Brake | Disc (Mechanical) |
Regenerative Braking | Yes |
| Lights | Both |
| Turn Signals | Yes |
IP Rating | IPX6 |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | No |
| App Connectivity | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | Yes |
| Zero-Start | Yes |
| Brake Curve Adjustment | No |
| Acceleration Adjustment | No |
| Speed Limiting | Yes |
| OTA Updates | Yes |
| Location Tracking | Yes |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |