
Segway Ninebot E2 Plus II
Electric Scooter, 15.5 mph, (16 mi range), 300W rear motor (500W peak), 220Wh 21.6V battery, 36.2 lbs, 198 lbs max load, 8.1" solid tires, front suspension, rear drum brake
from
Where to buy
Segway Ninebot E2 Plus II
Performance Overview
Compare Segway Ninebot E2 Plus II to other e-scooters
Segway Ninebot E2 Plus IISimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 300 W |
Peak Power | 500 W |
Voltage | 21.6 V |
| Motor Configuration | Rear |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 220 Wh |
| Battery Voltage | 21.6 V |
| Amp Hours | 10.2 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Unknown |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 15.5 mph |
| Range (Claimed) | 16 mi |
| Max Hill Grade | 6.8 ° |
Weight & Dimensions
| Weight | 36.2 lbs |
Max Rider Weight | 198 lbs |
| Deck Width | 5.2 " |
| Handlebar Width | 17.6 " |
| Length (Unfolded) | 42.6 " |
| Width (Unfolded) | 17.6 " |
| Height (Unfolded) | 46.3 " |
| Length (Folded) | 42.6 " |
| Width (Folded) | 17.6 " |
| Height (Folded) | 21.5 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Solid |
| Front Tire Size | 8.1 " |
| Rear Tire Size | 8.1 " |
Self-Healing Tires | No |
Suspension | Front spring |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | None |
| Rear Brake | Drum |
Regenerative Braking | Yes |
| Lights | Both |
| Turn Signals | No |
IP Rating | IPX4 |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | No |
| App Connectivity | No |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | No |
| Folding | No |
| Push-To-Start | No |
| Zero-Start | No |
| Brake Curve Adjustment | No |
| Acceleration Adjustment | No |
| Speed Limiting | No |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |