
Segway Ninebot C2 Lite
Electric Scooter, 9.9 mph, (5.6 mi range), 120W rear motor (130W peak), 56Wh 21V battery, 17.2 lbs, 110 lbs max load, 7" solid tires
from
Where to buy
Segway Ninebot C2 Lite
Performance Overview
Compare Segway Ninebot C2 Lite to other e-scooters
Segway Ninebot C2 LiteSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 120 W |
Peak Power | 130 W |
Voltage | 21 V |
| Motor Configuration | Rear |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 56 Wh |
| Battery Voltage | 21 V |
| Amp Hours | 2 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
Charge Time | 5.5 hrs |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 9.9 mph |
| Range (Claimed) | 5.6 mi |
ERideHero Test Results
Top Speed (Tested) | 9 mph |
Range (Regular Riding) | 4.2 mi |
Weight & Dimensions
| Weight | 17.2 lbs |
Max Rider Weight | 110 lbs |
| Handlebar Height (Min) | 37.4 " |
| Handlebar Height (Max) | 37.4 " |
| Handlebar Width | 15.7 " |
| Length (Unfolded) | 33.7 " |
| Width (Unfolded) | 15.7 " |
| Height (Unfolded) | 37.4 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Solid |
| Front Tire Size | 7 " |
| Rear Tire Size | 7 " |
Self-Healing Tires | No |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Rear Brake | Drum |
Regenerative Braking | No |
| Turn Signals | No |
IP Rating | IPX4 |
Features
| Display Type | LED |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | No |
| App Connectivity | No |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | No |
| Folding | No |
| Push-To-Start | Yes |
| Zero-Start | No |
| Brake Curve Adjustment | No |
| Acceleration Adjustment | No |
| Speed Limiting | Yes |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |