
Segway GT3 Pro
Electric Scooter, 50 mph, (86 mi range), dual 3400W motors (7000W peak), 2160Wh 72V battery, 117.1 lbs, 330 lbs max load, 11" tires, dual suspension, dual disc (hydraulic) brakes
from
Where to buy
Segway GT3 Pro
Performance Overview
Compare Segway GT3 Pro to other e-scooters
Segway GT3 ProSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 3400 W |
Peak Power | 7000 W |
Voltage | 72 V |
| Motor Configuration | Dual |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 2160 Wh |
| Battery Voltage | 72 V |
| Amp Hours | 30 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Unknown |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 50 mph |
| Range (Claimed) | 86 mi |
| Max Hill Grade | 20.8 ° |
Weight & Dimensions
| Weight | 117.1 lbs |
Max Rider Weight | 330 lbs |
Ground Clearance | 5.5 " |
| Handlebar Width | 26.2 " |
| Length (Unfolded) | 53.7 " |
| Width (Unfolded) | 26.2 " |
| Height (Unfolded) | 53.9 " |
| Length (Folded) | 53.7 " |
| Width (Folded) | 26.2 " |
| Height (Folded) | 27.6 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubeless |
| Front Tire Size | 11 " |
| Rear Tire Size | 11 " |
| Tire Width | 3.2 " |
Self-Healing Tires | No |
Suspension | Front hydraulic, Rear hydraulic |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | Disc (Hydraulic) |
| Rear Brake | Disc (Hydraulic) |
Regenerative Braking | Yes |
| Lights | Both |
| Turn Signals | Yes |
IP Rating | IPX6 |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Half-Twist |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | Yes |
| App Connectivity | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | Yes |
| Zero-Start | Yes |
| Brake Curve Adjustment | Yes |
| Acceleration Adjustment | Yes |
| Speed Limiting | Yes |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | Yes |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | Yes |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |