
Rad Power Bikes Radster Road
Class 1/2/3 E-Bike, 65 lbs, 750W 100Nm rear hub, 720Wh (48V × 15Ah) battery, Tektro hydraulic disc, aluminum step-through frame, 80mm air fork, 29"×2.2" Kenda Kwick hybrid tires
from
Where to buy
Rad Power Bikes Radster Road
Performance Overview
Compare Rad Power Bikes Radster Road to other e-bikes
Rad Power Bikes Radster RoadSimilar E-Bikes
Find more E-BikesSpecifications
Category
| Category | Commuter |
Motor & Assistance
| Motor Type | Hub |
| Motor Position | Rear Hub |
Nominal Power | 750 W |
| Torque | 100 Nm |
| Sensor Type | Cadence |
| Assist Levels | 5 |
Speed & Class
| E-Bike Class | Class 1, Class 2, Class 3 |
| Top Assist Speed | 28 mph |
| Throttle | Yes |
| Throttle Top Speed | 20 mph |
Battery & Range
Battery Capacity | 720 Wh |
| Voltage | 48 V |
| Amp Hours | 15 Ah |
| Max Range | 65 mi |
Charge Time | 6 hrs |
| Battery Position | Downtube |
| Removable Battery | Yes |
Frame & Fit
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Style | Step-Through |
| Sizes Available | One Size |
| Weight | 65 lbs |
| Weight Limit | 320 lbs |
| Min Rider Height | 59 " |
| Max Rider Height | 76 " |
Suspension
| Front Suspension | Air |
| Front Travel | 80 mm |
| Rear Suspension | None |
| Rear Travel | 0 mm |
| Seatpost Suspension | No |
Drivetrain
| Gears | 7 |
| Drive System | Chain |
| Shifter | Trigger |
| Derailleur | Shimano Tourney |
| Cassette | 14-28T |
Brakes
| Brake Type | Hydraulic Disc |
| Brake Brand | Tektro |
| Rotor Size (Front) | 180 mm |
| Rotor Size (Rear) | 180 mm |
Wheels & Tires
| Wheel Size | 29 " |
| Tire Width | 2.2 " |
| Tire Type | Hybrid |
| Puncture Protection | Yes |
Components & Tech
| Display | LCD |
| App Compatible | No |
Features & Safety
| Integrated Lights | Yes |
| Fenders | Yes |
| Rear Rack | No |
| Front Rack | No |
| Kickstand | Yes |
| Chain Guard | Yes |
| Walk Assist | No |
| Alarm | No |
| USB Charging | Yes |
| Bottle Cage Mount | Yes |
| IP Rating | IPX4 |
| Certifications | UL 2849, UL 2271 |
| Special Features | Motor Lock, Smartphone Integration, Turn Signals |