
NIU KQi Air X
Electric Scooter, 20 mph, (31 mi range), 350W rear motor (700W peak), 451.2Wh 48V battery, 25.8 lbs, 265 lbs max load, 9.5" tires, front disc (mechanical) brake
from
Where to buy
NIU KQi Air X
Performance Overview
Compare NIU KQi Air X to other e-scooters
NIU KQi Air XSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 350 W |
Peak Power | 700 W |
Voltage | 48 V |
| Motor Configuration | Rear |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 451.2 Wh |
| Battery Voltage | 48 V |
| Amp Hours | 9.4 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | LG |
Charge Time | 5 hrs |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 20 mph |
| Range (Claimed) | 31 mi |
| Max Hill Grade | 20 ° |
Weight & Dimensions
| Weight | 25.8 lbs |
Max Rider Weight | 265 lbs |
| Deck Length | 21.7 " |
| Deck Width | 7.5 " |
Ground Clearance | 2.9 " |
| Handlebar Height (Min) | 40.1 " |
| Handlebar Height (Max) | 40.1 " |
| Handlebar Width | 21.3 " |
| Length (Unfolded) | 44.9 " |
| Width (Unfolded) | 21.3 " |
| Height (Unfolded) | 46.7 " |
| Length (Folded) | 44.9 " |
| Width (Folded) | 21.3 " |
| Height (Folded) | 18.9 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubeless |
| Front Tire Size | 9.5 " |
| Rear Tire Size | 9.5 " |
Self-Healing Tires | Yes |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | Disc (Mechanical) |
| Rear Brake | None |
Regenerative Braking | Yes |
| Turn Signals | Yes |
IP Rating | IP55 |
Features
| Display Type | Unknown |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | No |
| App Connectivity | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | Yes |
| Zero-Start | Yes |
| Brake Curve Adjustment | Yes |
| Acceleration Adjustment | Yes |
| Speed Limiting | Yes |
| OTA Updates | Yes |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | Yes |
| Seat Option | No |