
Navee K100 Pro
Electric Scooter, 9.9 mph, (8.7 mi range), 130W motor (160W peak), 55Wh 21V battery, 19.8 lbs, 110 lbs max load, 7" solid tires
from
Where to buy
Navee K100 Pro
Performance Overview
Compare Navee K100 Pro to other e-scooters
Navee K100 ProSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 130 W |
Peak Power | 160 W |
Voltage | 21 V |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 55 Wh |
| Battery Voltage | 21 V |
| Amp Hours | 2 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
Charge Time | 3.5 hrs |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 9.9 mph |
| Range (Claimed) | 8.7 mi |
ERideHero Test Results
Top Speed (Tested) | 9.9 mph |
Range (Regular Riding) | 4.3 mi |
Weight & Dimensions
| Weight | 19.8 lbs |
Max Rider Weight | 110 lbs |
Ground Clearance | 3 " |
| Handlebar Height (Min) | 34 " |
| Handlebar Height (Max) | 40 " |
| Handlebar Width | 17 " |
| Length (Unfolded) | 35 " |
| Width (Unfolded) | 17 " |
| Height (Unfolded) | 40 " |
| Length (Folded) | 35 " |
| Width (Folded) | 17 " |
| Height (Folded) | 16 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Solid |
| Front Tire Size | 7 " |
| Rear Tire Size | 7 " |
Self-Healing Tires | No |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Rear Brake | Drum |
Regenerative Braking | No |
| Lights | Front, Rear |
| Turn Signals | No |
IP Rating | IPX4 |
Features
| Display Type | LED |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | No |
| App Connectivity | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | No |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | Yes |
| Zero-Start | Yes |
| Brake Curve Adjustment | No |
| Acceleration Adjustment | Yes |
| Speed Limiting | Yes |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |