
Where to buy
Maxfind Max2 Pro
Performance Overview
Compare Maxfind Max2 Pro to other e-skateboards
Maxfind Max2 ProSimilar E-Skateboards
Find more E-SkateboardsSpecifications
Motor & Power
| Motor Power | 1200 W |
| Motor Type | Hub |
| Drive | 2WD |
| Motors | 2 |
| Top Speed (Claimed) | 24 mph |
| Range (Claimed) | 12 mi |
ERideHero Test Results
| Top Speed (Tested) | 21.2 mph |
| Range (Regular Riding) | 12.9 mi |
| Range (Fast Riding) | 8.7 mi |
| Range (Eco Mode) | 13.9 mi |
| 0–15 mph | 5.6 s |
| 0–20 mph | 9.2 s |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 158.4 Wh |
| Voltage | 36 V |
| Amp Hours | 4.4 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Samsung |
| Charge Time | 2 hrs |
Deck & Trucks
| Deck Length | 31 " |
| Deck Width | 9 " |
| Deck Material | Nylon fiber + glass fiber |
| Trucks | Max II 45° Truck (10.6 inch CNC Precision Forging) |
| Bushings | 98A Elastic PU |
Wheels & Suspension
| Wheel Size | 90 mm |
| Durometer | 83 A |
| Wheel Type | Solid |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Terrain | Street |
| Suspension | No |
Weight & Dimensions
| Weight | 15 lbs |
| Max Rider Weight | 220 lbs |
Electronics & Features
| ESC | Hobbywing |
| IP Rating | IP65 |
| Ambient Lights | No |
| Cruise Control | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| App | No |
| Regenerative Braking | No |
| Push Start | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Reverse | No |
| Braking Modes | No |
| Bindings Compatible | No |
| Handle | No |