
King Song S16 Pro
EUC, 38 mph, (75 mi range), 3000W motor (5000W peak), 1480Wh 84V battery, 68 lbs, 300 lbs max load, 16" pneumatic wheel, coil spring suspension
from
Where to buy
King Song S16 Pro
Performance Overview
Compare King Song S16 Pro to other electric unicycles
King Song S16 ProSimilar EUCs
Find more EUCsSpecifications
Motor & Performance
| Nominal Power | 3000 W |
| Peak Power | 5000 W |
| Hollow Motor | Yes |
| Top Speed (Claimed) | 38 mph |
| Range (Claimed) | 75 mi |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 1480 Wh |
| Voltage | 84 V |
| Amp Hours | 17.6 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Samsung |
| Battery Packs | 1 |
| Charge Time | 4 hrs |
| Charger Output | 5 A |
| Fast Charger | No |
| Dual Charging Port | No |
| BMS | Smart BMS |
Weight & Dimensions
| Weight | 68 lbs |
| Max Rider Weight | 300 lbs |
| Height | 24.4 " |
| Width | 9.1 " |
| Depth | 21.3 " |
Wheel & Tire
| Tire Size | 16 " |
| Tire Width | 3 " |
| Tire Type | Pneumatic |
| Tire Tread | Multiple Options |
| Self-Healing Tire | No |
Suspension
| Suspension Type | Coil Spring |
| Suspension Travel | 88 mm |
| Adjustable | Yes |
Pedals
| Adjustable Pedals | No |
| Spiked Pedals | Yes |
Lighting
| Headlight | Yes |
| Headlight Brightness | 1680 lm |
| Taillight | Yes |
| Brake Light | Yes |
| RGB Lights | Yes |
Safety
| IP Rating | Unknown |
| Lift Sensor | No |
Connectivity & Features
| Bluetooth | Yes |
| Mobile App | Yes |
| Built-in Speaker | Yes |
| GPS | No |
| Kickstand | Yes |
| Trolley Handle | Yes |
| Retractable Handle | No |
| Mudguard | No |
| Power Pads | Yes |
| Jump Pads | No |
| Display Screen | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Anti-Spin Button | No |
| Learning Mode | No |