
Kaabo King GT Pro
Electric Scooter, 63 mph, (90 mi range), dual 4000W motors (8400W peak), 2520Wh 72V battery, 120 lbs, 330 lbs max load, 11" tires, dual suspension, dual disc (hydraulic) brakes
from
Where to buy
Kaabo King GT Pro
Performance Overview
Compare Kaabo King GT Pro to other e-scooters
Kaabo King GT ProSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 4000 W |
Peak Power | 8400 W |
Voltage | 72 V |
| Motor Configuration | Dual |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 2520 Wh |
| Battery Voltage | 72 V |
| Amp Hours | 35 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | LG |
Charge Time | 12 hrs |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 63 mph |
| Range (Claimed) | 90 mi |
ERideHero Test Results
Top Speed (Tested) | 60.1 mph |
0–15 mph | 1.8 s |
| 0–30 mph | 4.0 s |
Weight & Dimensions
| Weight | 120 lbs |
Max Rider Weight | 330 lbs |
| Deck Length | 20 " |
| Deck Width | 9 " |
Ground Clearance | 8 " |
| Handlebar Height (Min) | 41 " |
| Handlebar Height (Max) | 41 " |
| Handlebar Width | 29.5 " |
| Length (Unfolded) | 49.6 " |
| Width (Unfolded) | 29.5 " |
| Height (Unfolded) | 51.1 " |
| Length (Folded) | 61 " |
| Width (Folded) | 10.6 " |
| Height (Folded) | 18.5 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubeless |
| Front Tire Size | 11 " |
| Rear Tire Size | 11 " |
| Tire Width | 3.5 " |
Self-Healing Tires | No |
Suspension | Front hydraulic, Rear spring |
| Adjustable Suspension | Yes |
Brakes & Safety
| Front Brake | Disc (Hydraulic) |
| Rear Brake | Disc (Hydraulic) |
Regenerative Braking | Yes |
| Turn Signals | Yes |
IP Rating | IPX5 |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Hybrid |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | Yes |
| App Connectivity | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | Yes |
| Zero-Start | Yes |
| Brake Curve Adjustment | Yes |
| Acceleration Adjustment | Yes |
| Speed Limiting | Yes |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | Yes |
| NFC Unlock | Yes |
| Seat Option | No |