
Jasion RetroVolt Pro
E-Bike, 82 lbs, 1040Wh (52V × 20Ah) battery, hydraulic disc, air fork, 20"×4" fat tires
from
Where to buy
Jasion RetroVolt Pro
Performance Overview
Compare Jasion RetroVolt Pro to other e-bikes
Jasion RetroVolt ProSimilar E-Bikes
Find more E-BikesSpecifications
Category
| Category | Fat Tire, High Performance |
Motor & Assistance
| Motor Type | Hub |
| Motor Position | Rear Hub |
Peak Power | 2000 W |
| Torque | 99 Nm |
| Sensor Type | Unknown |
| Assist Levels | 5 |
Speed & Class
| E-Bike Class | Unknown |
| Top Assist Speed | 38 mph |
| Throttle | Yes |
Battery & Range
Battery Capacity | 1040 Wh |
| Voltage | 52 V |
| Amp Hours | 20 Ah |
| Max Range | 90 mi |
Charge Time | 5.5 hrs |
| Battery Position | Downtube |
| Removable Battery | Yes |
Frame & Fit
| Sizes Available | One Size |
| Weight | 82 lbs |
| Weight Limit | 330 lbs |
| Min Rider Height | 64 " |
| Max Rider Height | 74 " |
Suspension
| Front Suspension | Air |
| Rear Suspension | None |
| Seatpost Suspension | No |
Drivetrain
| Gears | 7 |
| Drive System | Chain |
| Shifter | Trigger |
| Derailleur | Shimano |
Brakes
| Brake Type | Hydraulic Disc |
Wheels & Tires
| Wheel Size | 20 " |
| Wheel Size (Rear) | 20 " |
| Tire Width | 4 " |
| Tire Type | Fat |
| Puncture Protection | Yes |
Components & Tech
| Display | LCD |
| App Compatible | No |
Features & Safety
| Integrated Lights | Yes |
| Fenders | Yes |
| Rear Rack | Yes |
| Front Rack | No |
| Kickstand | No |
| Chain Guard | No |
| Walk Assist | No |
| Alarm | No |
| USB Charging | No |
| Bottle Cage Mount | No |
| IP Rating | IP65 |
| Certifications | UL 2849 |
| Special Features | Turn Signals |