
Inmotion S1F
Electric Scooter, 25 mph, (59 mi range), 500W rear motor (1000W peak), 675Wh 54V battery, 52.8 lbs, 308 lbs max load, 10" tires, dual suspension, dual drum brakes
from
Where to buy
Inmotion S1F
Performance Overview
Compare Inmotion S1F to other e-scooters
Inmotion S1FSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 500 W |
Peak Power | 1000 W |
Voltage | 54 V |
| Motor Configuration | Rear |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 675 Wh |
| Battery Voltage | 54 V |
| Amp Hours | 12.5 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Unknown |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 25 mph |
| Range (Claimed) | 59 mi |
| Max Hill Grade | 30 ° |
Weight & Dimensions
| Weight | 52.8 lbs |
Max Rider Weight | 308 lbs |
| Deck Width | 7.1 " |
| Handlebar Width | 21.2 " |
| Length (Unfolded) | 49.8 " |
| Width (Unfolded) | 21.2 " |
| Height (Unfolded) | 48 " |
| Length (Folded) | 49.8 " |
| Width (Folded) | 21.2 " |
| Height (Folded) | 21.3 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubeless |
| Front Tire Size | 10 " |
| Rear Tire Size | 10 " |
Self-Healing Tires | Yes |
Suspension | Front spring, Rear spring |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
Regenerative Braking | Yes |
| Lights | Both |
| Turn Signals | Yes |
IP Rating | IP54 |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | No |
| App Connectivity | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | No |
| Zero-Start | No |
| Brake Curve Adjustment | Yes |
| Acceleration Adjustment | Yes |
| Speed Limiting | Yes |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |