
Hiboy Max Pro
Electric Scooter, 22 mph, (46 mi range), 500W rear motor (650W peak), 720Wh 48V battery, 51.59 lbs, 265 lbs max load, 11" tires, dual suspension, dual drum brakes
from
Where to buy
Hiboy Max Pro
Performance Overview
Compare Hiboy Max Pro to other e-scooters
Hiboy Max ProSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 500 W |
Peak Power | 650 W |
Voltage | 48 V |
| Motor Configuration | Rear |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 720 Wh |
| Battery Voltage | 48 V |
| Amp Hours | 15 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Unknown |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 22 mph |
| Range (Claimed) | 46 mi |
| Max Hill Grade | 20 ° |
Weight & Dimensions
| Weight | 51.6 lbs |
Max Rider Weight | 265 lbs |
| Deck Length | 18.9 " |
| Deck Width | 7.9 " |
Ground Clearance | 5.6 " |
| Handlebar Height (Min) | 42.6 " |
| Handlebar Height (Max) | 42.6 " |
| Handlebar Width | 20.8 " |
| Length (Unfolded) | 47.2 " |
| Width (Unfolded) | 20.9 " |
| Height (Unfolded) | 51.2 " |
| Length (Folded) | 47.2 " |
| Width (Folded) | 20.9 " |
| Height (Folded) | 23.6 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubeless |
| Front Tire Size | 11 " |
| Rear Tire Size | 11 " |
| Tire Width | 3 " |
Self-Healing Tires | No |
Suspension | Rear spring, Front fork |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
Regenerative Braking | Yes |
| Lights | Both |
| Turn Signals | No |
IP Rating | IPX4 |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | No |
| App Connectivity | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | Yes |
| Zero-Start | Yes |
| Brake Curve Adjustment | No |
| Acceleration Adjustment | No |
| Speed Limiting | Yes |
| OTA Updates | Yes |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | Yes |