
Heybike Ranger S (1000W)
Class 1/2/3 E-Bike, 72 lbs, 1000W 100Nm rear hub, 692Wh (48V × 14.4Ah) battery, hydraulic disc, aluminum step-through frame, 20"×4" fat tires
from
Where to buy
Heybike Ranger S (1000W)
Performance Overview
Compare Heybike Ranger S (1000W) to other e-bikes
Heybike Ranger S (1000W)Similar E-Bikes
Find more E-BikesSpecifications
Category
| Category | Folding, Fat Tire |
Motor & Assistance
| Motor Type | Hub |
| Motor Position | Rear Hub |
Nominal Power | 1000 W |
Peak Power | 1800 W |
| Torque | 100 Nm |
| Sensor Type | Torque |
| Assist Levels | 5 |
Speed & Class
| E-Bike Class | Class 1, Class 2, Class 3 |
| Top Assist Speed | 28 mph |
| Throttle | Yes |
| Throttle Top Speed | 28 mph |
Battery & Range
Battery Capacity | 692 Wh |
| Voltage | 48 V |
| Amp Hours | 14.4 Ah |
| Max Range | 55 mi |
Charge Time | 3 hrs |
| Battery Position | Downtube |
| Removable Battery | Yes |
Frame & Fit
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Style | Step-Through |
| Sizes Available | One Size |
| Weight | 72 lbs |
| Weight Limit | 400 lbs |
| Rack Capacity | 120 lbs |
| Min Rider Height | 59 " |
| Max Rider Height | 75 " |
Suspension
| Front Suspension | None |
| Front Travel | 109 mm |
| Rear Suspension | None |
| Seatpost Suspension | No |
Drivetrain
| Gears | 7 |
| Drive System | Chain |
| Shifter | Trigger |
| Derailleur | Shimano Altus |
Brakes
| Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rotor Size (Front) | 180 mm |
| Rotor Size (Rear) | 180 mm |
Wheels & Tires
| Wheel Size | 20 " |
| Tire Width | 4 " |
| Tire Type | Fat |
| Puncture Protection | Yes |
Components & Tech
| Display | LCD |
| Connectivity | Bluetooth |
| App Compatible | Yes |
Features & Safety
| Integrated Lights | Yes |
| Fenders | Yes |
| Rear Rack | Yes |
| Front Rack | No |
| Kickstand | Yes |
| Chain Guard | No |
| Walk Assist | Yes |
| Alarm | No |
| USB Charging | Yes |
| Bottle Cage Mount | No |
| IP Rating | IP65 |
| Certifications | UL 2849, UL 2271 |
| Special Features | Folding, Internal Cable Routing, Motor Lock, Quick Release Wheels, Smartphone Integration, Turn Signals |