
Gotrax G6
Electric Scooter, 20 mph, (35 mi range), 500W rear motor (750W peak), 720Wh 48V battery, 45 lbs, 264 lbs max load, 10" tires, front suspension, front disc (mechanical), rear drum
from
Where to buy
Gotrax G6
Performance Overview
Compare Gotrax G6 to other e-scooters
Gotrax G6Similar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 500 W |
Peak Power | 750 W |
Voltage | 48 V |
| Motor Configuration | Rear |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 720 Wh |
| Battery Voltage | 48 V |
| Amp Hours | 15 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Unknown |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 20 mph |
| Range (Claimed) | 35 mi |
| Max Hill Grade | 15 ° |
Weight & Dimensions
| Weight | 45 lbs |
Max Rider Weight | 264 lbs |
| Deck Length | 18.5 " |
| Deck Width | 7 " |
Ground Clearance | 4 " |
| Handlebar Height (Min) | 38.9 " |
| Handlebar Height (Max) | 38.9 " |
| Handlebar Width | 18.5 " |
| Length (Unfolded) | 45 " |
| Width (Unfolded) | 18.5 " |
| Height (Unfolded) | 48.9 " |
| Length (Folded) | 45 " |
| Width (Folded) | 18.5 " |
| Height (Folded) | 21 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubeless |
| Front Tire Size | 10 " |
| Rear Tire Size | 10 " |
| Tire Width | 2.5 " |
Self-Healing Tires | No |
Suspension | Front rubber |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | Disc (Mechanical) |
| Rear Brake | Drum |
Regenerative Braking | Yes |
| Lights | Both |
| Turn Signals | No |
IP Rating | IP54 |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | No |
| App Connectivity | No |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | Yes |
| Zero-Start | Yes |
| Brake Curve Adjustment | No |
| Acceleration Adjustment | No |
| Speed Limiting | No |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |