
Gotrax Fusion
Electric Scooter, 18 mph, (14 mi range), 300W rear motor, 208.8Wh 36V battery, 30 lbs, 220 lbs max load, 8.5" solid tires, rear suspension, rear disc (mechanical) brake
from
Where to buy
Gotrax Fusion
Performance Overview
Compare Gotrax Fusion to other e-scooters
Gotrax FusionSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 300 W |
Voltage | 36 V |
| Motor Configuration | Rear |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 208.8 Wh |
| Battery Voltage | 36 V |
| Amp Hours | 5.8 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
Charge Time | 5 hrs |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 18 mph |
| Range (Claimed) | 14 mi |
ERideHero Test Results
Top Speed (Tested) | 17.8 mph |
Range (Regular Riding) | 9.2 mi |
Weight & Dimensions
| Weight | 30 lbs |
Max Rider Weight | 220 lbs |
| Handlebar Width | 18 " |
| Length (Unfolded) | 44 " |
| Width (Unfolded) | 18 " |
| Height (Unfolded) | 46 " |
| Length (Folded) | 44 " |
| Width (Folded) | 18 " |
| Height (Folded) | 19 " |
| Foldable Handlebars | Yes |
Wheels & Suspension
Tire Type | Solid |
| Front Tire Size | 8.5 " |
| Rear Tire Size | 8.5 " |
| Tire Width | 2 " |
Self-Healing Tires | No |
Suspension | Rear spring |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | None |
| Rear Brake | Disc (Mechanical) |
Regenerative Braking | Yes |
| Lights | Front, Rear |
| Turn Signals | No |
IP Rating | Unknown |
Features
| Display Type | LED |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | No |
| App Connectivity | No |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | Yes |
| Zero-Start | Yes |
| Brake Curve Adjustment | No |
| Acceleration Adjustment | No |
| Speed Limiting | No |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | Yes |