
Gotrax Apex Pro
Electric Scooter, 15.5 mph, (15.5 mi range), 250W rear motor, 216Wh 36V battery, 32 lbs, 220 lbs max load, 8.5" tires, dual disc (mechanical) brakes
from
Where to buy
Gotrax Apex Pro
Performance Overview
Compare Gotrax Apex Pro to other e-scooters
Gotrax Apex ProSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 250 W |
Voltage | 36 V |
| Motor Configuration | Rear |
Battery & Charging
Battery Capacity | 216 Wh |
| Battery Voltage | 36 V |
| Amp Hours | 6 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Unknown |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 15.5 mph |
| Range (Claimed) | 15.5 mi |
Weight & Dimensions
| Weight | 32 lbs |
Max Rider Weight | 220 lbs |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubed |
| Front Tire Size | 8.5 " |
| Rear Tire Size | 8.5 " |
Self-Healing Tires | No |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | Disc (Mechanical) |
| Rear Brake | Disc (Mechanical) |
Regenerative Braking | No |
| Lights | Both |
| Turn Signals | No |
IP Rating | None |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | No |
| App Connectivity | No |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | No |
| Push-To-Start | Yes |
| Zero-Start | No |
| Brake Curve Adjustment | No |
| Acceleration Adjustment | No |
| Speed Limiting | No |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |