
Begode EX30
EUC, 74.5 mph, (90 mi range), 3600Wh 134V battery, 101 lbs, 330 lbs max load, 20" pneumatic wheel, custom suspension, IP65
from
Where to buy
Begode EX30
Performance Overview
Compare Begode EX30 to other electric unicycles
Begode EX30Similar EUCs
Find more EUCsSpecifications
Motor & Performance
| Peak Power | 4000 W |
| Hollow Motor | No |
| Motor Diameter | 1.6 " |
| Top Speed (Claimed) | 74.5 mph |
| Range (Claimed) | 90 mi |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 3600 Wh |
| Voltage | 134 V |
| Amp Hours | 26.9 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Samsung |
| Battery Packs | 1 |
| Charge Time | 9 hrs |
| Fast Charger | No |
| Dual Charging Port | No |
Weight & Dimensions
| Weight | 101 lbs |
| Max Rider Weight | 330 lbs |
Wheel & Tire
| Tire Size | 20 " |
| Tire Width | 2.8 " |
| Tire Type | Pneumatic |
| Tire Tread | Multiple Options |
| Self-Healing Tire | No |
Suspension
| Suspension Type | Custom |
| Suspension Travel | 100 mm |
| Adjustable | Yes |
Pedals
| Adjustable Pedals | No |
| Spiked Pedals | Yes |
Lighting
| Headlight | Yes |
| Headlight Brightness | 7000 lm |
| Taillight | Yes |
| Brake Light | No |
| RGB Lights | No |
Safety
| IP Rating | IP65 |
| Lift Sensor | No |
Connectivity & Features
| Bluetooth | Yes |
| Mobile App | No |
| Built-in Speaker | Yes |
| GPS | No |
| Kickstand | Yes |
| Trolley Handle | Yes |
| Retractable Handle | No |
| Mudguard | No |
| Power Pads | Yes |
| Jump Pads | No |
| Display Screen | Yes |
| USB Charging Port | No |
| Anti-Spin Button | Yes |
| Learning Mode | No |