
Where to buy
BajaBoard Atrax
Performance Overview
Compare BajaBoard Atrax to other e-skateboards
BajaBoard AtraxSimilar E-Skateboards
Find more E-SkateboardsSpecifications
Motor & Power
| Motor Type | Gear |
| Drive | 2WD |
| Motors | 2 |
| Motor Size | 6374 |
| Top Speed (Claimed) | 37 mph |
| Range (Claimed) | 28 mi |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 907 Wh |
| Voltage | 36 V |
| Amp Hours | 25 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | LG |
| Charge Time | 3 hrs |
Deck & Trucks
| Deck Length | 39 " |
| Deck Width | 17 " |
Wheels & Suspension
| Wheel Size | 254 mm |
| Wheel Type | Solid |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Terrain | All-Terrain |
| Suspension | Yes |
| Suspension Type | Mono-shock |
Weight & Dimensions
| Weight | 45 lbs |
| Max Rider Weight | 290 lbs |
Electronics & Features
| ESC | 2 x 50A ESC |
| Remote | LED display |
| IP Rating | Unknown |
| Ambient Lights | No |
| Cruise Control | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| App | No |
| Regenerative Braking | No |
| Push Start | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Reverse | No |
| Braking Modes | No |
| Bindings Compatible | No |
| Handle | No |