
Where to buy
Acedeck Stella S3
Performance Overview
Compare Acedeck Stella S3 to other e-skateboards
Acedeck Stella S3Similar E-Skateboards
Find more E-SkateboardsSpecifications
Motor & Power
| Motor Power | 1500 W |
| Peak Power | 4000 W |
| Motor Type | Belt |
| Drive | 2WD |
| Motors | 2 |
| Motor Size | 5250 |
| Top Speed (Claimed) | 28 mph |
| Range (Claimed) | 22 mi |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 518 Wh |
| Voltage | 50.4 V |
| Amp Hours | 10.3 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Samsung |
| Configuration | 13S2P |
| Charge Time | 3 hrs |
Deck & Trucks
| Deck Length | 38 " |
| Deck Width | 9 " |
| Deck Material | 7-ply Canadian Maple + 2-ply Bamboo |
| Concave | Aggressive |
| Trucks | 12" forged DKP |
| Bushings | 90A Double Barrel |
Wheels & Suspension
| Wheel Size | 85 mm |
| Wheel Width | 56 mm |
| Durometer | 78 A |
| Wheel Type | Solid |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Terrain | Street |
| Suspension | No |
Weight & Dimensions
| Weight | 20 lbs |
| Max Rider Weight | 265 lbs |
| Wheelbase | 32 " |
| Ground Clearance | 2 " |
Electronics & Features
| ESC | 50A ESC 3.0 |
| Remote | OLED |
| IP Rating | IP65 |
| Lights | Rear |
| Ambient Lights | No |
| Cruise Control | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| App | Yes |
| Regenerative Braking | Yes |
| Push Start | Yes |
| Quick-Swap Battery | No |
| Reverse | No |
| Braking Modes | Yes |
| Bindings Compatible | No |
| Handle | No |