
Yume Osprey, 36Ah
Electric Scooter, 60 mph, (75 mi range), dual 7000W motors (10080W peak), 2592Wh 72V battery, 123 lbs, 280 lbs max load, 11" tires, dual suspension, dual disc (hydraulic) brakes
Where to buy
Yume Osprey, 36Ah
No pricing available
We don't have current pricing for this product.
Similar alternatives
Performance Overview
Compare Yume Osprey, 36Ah to other e-scooters
Yume Osprey, 36AhSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 7000 W |
Peak Power | 10080 W |
Voltage | 72 V |
| Motor Configuration | Dual |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 2592 Wh |
| Battery Voltage | 72 V |
| Amp Hours | 36 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Samsung |
Charge Time | 6 hrs |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 60 mph |
| Range (Claimed) | 75 mi |
| Max Hill Grade | 35 ° |
Weight & Dimensions
| Weight | 123 lbs |
Max Rider Weight | 280 lbs |
| Deck Length | 26 " |
| Deck Width | 13 " |
| Length (Unfolded) | 53 " |
| Height (Unfolded) | 56 " |
| Length (Folded) | 53 " |
| Height (Folded) | 26 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubeless |
| Front Tire Size | 11 " |
| Rear Tire Size | 11 " |
Self-Healing Tires | No |
Suspension | Front hydraulic, Rear hydraulic |
| Adjustable Suspension | Yes |
Brakes & Safety
| Front Brake | Disc (Hydraulic) |
| Rear Brake | Disc (Hydraulic) |
Regenerative Braking | Yes |
| Lights | Both |
| Turn Signals | Yes |
IP Rating | IP54 |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Hybrid |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | Yes |
| App Connectivity | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | Yes |
| Zero-Start | Yes |
| Brake Curve Adjustment | Yes |
| Acceleration Adjustment | Yes |
| Speed Limiting | Yes |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | Yes |
| Electronic Horn | Yes |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | Yes |