
Veteran Lynx
EUC, 55 mph, (100 mi range), 3200W motor (8000W peak), 2700Wh 151V battery, 88 lbs, 290 lbs max load, 20" pneumatic wheel, fastace suspension
from
Where to buy
Veteran Lynx
Performance Overview
Compare Veteran Lynx to other electric unicycles
Veteran LynxSimilar EUCs
Find more EUCsSpecifications
Motor & Performance
| Nominal Power | 3200 W |
| Peak Power | 8000 W |
| Hollow Motor | Yes |
| Motor Diameter | 14 " |
| Top Speed (Claimed) | 55 mph |
| Range (Claimed) | 100 mi |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 2700 Wh |
| Voltage | 151 V |
| Amp Hours | 17.9 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Samsung |
| Battery Packs | 1 |
| Charge Time | 4.5 hrs |
| Charger Output | 5 A |
| Fast Charger | Yes |
| Dual Charging Port | Yes |
| BMS | SmartBMS |
Weight & Dimensions
| Weight | 88 lbs |
| Max Rider Weight | 290 lbs |
| Height | 28.5 " |
| Width | 8 " |
| Depth | 23 " |
Wheel & Tire
| Tire Size | 20 " |
| Tire Width | 4 " |
| Tire Type | Pneumatic |
| Tire Tread | Street |
| Self-Healing Tire | No |
Suspension
| Suspension Type | Fastace |
| Suspension Travel | 90 mm |
| Adjustable | Yes |
Pedals
| Pedal Width | 4.7 " |
| Pedal Length | 11.8 " |
| Adjustable Pedals | No |
| Spiked Pedals | No |
Lighting
| Headlight | Yes |
| Headlight Brightness | 2500 lm |
| Taillight | Yes |
| Brake Light | Yes |
| RGB Lights | No |
Safety
| IP Rating | Unknown |
| Lift Sensor | No |
Connectivity & Features
| Bluetooth | Yes |
| Mobile App | Yes |
| Built-in Speaker | No |
| GPS | No |
| Kickstand | Yes |
| Trolley Handle | Yes |
| Retractable Handle | No |
| Mudguard | Yes |
| Power Pads | No |
| Jump Pads | No |
| Display Screen | Yes |
| USB Charging Port | No |
| Anti-Spin Button | No |
| Learning Mode | No |