
Teewing X3
Electric Scooter, 40 mph, (50 mi range), 1456Wh 52V battery, 81.5 lbs, 440 lbs max load, 10" tires, dual suspension, dual disc (hydraulic) brakes
from
Where to buy
Teewing X3
Performance Overview
Compare Teewing X3 to other e-scooters
Teewing X3Similar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Peak Power | 3200 W |
Voltage | 52 V |
| Motor Configuration | Dual |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 1456 Wh |
| Battery Voltage | 52 V |
| Amp Hours | 28 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Unknown |
Charge Time | 8 hrs |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 40 mph |
| Range (Claimed) | 50 mi |
| Max Hill Grade | 45 ° |
Weight & Dimensions
| Weight | 81.5 lbs |
Max Rider Weight | 440 lbs |
| Deck Length | 19.8 " |
Ground Clearance | 7 " |
| Handlebar Width | 23.6 " |
| Length (Unfolded) | 46 " |
| Width (Unfolded) | 23.6 " |
| Height (Unfolded) | 52.7 " |
| Length (Folded) | 48.8 " |
| Width (Folded) | 13.8 " |
| Height (Folded) | 27 " |
| Foldable Handlebars | Yes |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubeless |
| Front Tire Size | 10 " |
| Rear Tire Size | 10 " |
Self-Healing Tires | No |
Suspension | Front hydraulic, Rear hydraulic |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | Disc (Hydraulic) |
| Rear Brake | Disc (Hydraulic) |
Regenerative Braking | No |
| Lights | Both |
| Turn Signals | Yes |
IP Rating | IP54 |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Trigger |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | Yes |
| App Connectivity | No |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | Yes |
| Zero-Start | Yes |
| Brake Curve Adjustment | Yes |
| Acceleration Adjustment | Yes |
| Speed Limiting | Yes |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | Yes |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |