
Segway Ninebot F25
Electric Scooter, 15.5 mph, (12.4 mi range), 300W rear motor, 183Wh 36V battery, 32.4 lbs, 260 lbs max load, 10" tires, front drum, rear disc (mechanical)
Where to buy
Segway Ninebot F25
No pricing available
We don't have current pricing for this product.
Similar alternatives
Performance Overview
Compare Segway Ninebot F25 to other e-scooters
Segway Ninebot F25Similar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 300 W |
Peak Power | 300 W |
Voltage | 36 V |
| Motor Configuration | Rear |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 183 Wh |
| Battery Voltage | 36 V |
| Amp Hours | 5.1 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Unknown |
Charge Time | 3.5 hrs |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 15.5 mph |
| Range (Claimed) | 12.4 mi |
| Max Hill Grade | 10 ° |
Weight & Dimensions
| Weight | 32.4 lbs |
Max Rider Weight | 260 lbs |
| Deck Length | 18.9 " |
| Deck Width | 6.7 " |
Ground Clearance | 3.9 " |
| Handlebar Width | 18.9 " |
| Length (Unfolded) | 45 " |
| Width (Unfolded) | 18.9 " |
| Height (Unfolded) | 45.7 " |
| Length (Folded) | 45 " |
| Width (Folded) | 18.9 " |
| Height (Folded) | 19.5 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubed |
| Front Tire Size | 10 " |
| Rear Tire Size | 10 " |
| Tire Width | 2.5 " |
Self-Healing Tires | No |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Disc (Mechanical) |
Regenerative Braking | Yes |
| Lights | Both |
| Turn Signals | No |
IP Rating | IPX5 |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | No |
| App Connectivity | Yes |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | Yes |
| Zero-Start | Yes |
| Brake Curve Adjustment | No |
| Acceleration Adjustment | Yes |
| Speed Limiting | Yes |
| OTA Updates | Yes |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |