
Segway Ninebot ES2
Electric Scooter, 15.5 mph, (15.5 mi range), 300W front motor (700W peak), 187.2Wh 36V battery, 27.6 lbs, 220 lbs max load, 8"/7.5" solid tires, front suspension, front disc (mechanical), rear drum
Where to buy
Segway Ninebot ES2
No pricing available
We don't have current pricing for this product.
Similar alternatives
Performance Overview
Compare Segway Ninebot ES2 to other e-scooters
Segway Ninebot ES2Similar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 300 W |
Peak Power | 700 W |
Voltage | 36 V |
| Motor Configuration | Front |
Battery & Charging
Battery Capacity | 187.2 Wh |
| Battery Voltage | 36 V |
| Amp Hours | 5.2 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Unknown |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 15.5 mph |
| Range (Claimed) | 15.5 mi |
ERideHero Test Results
Top Speed (Tested) | 15 mph |
Weight & Dimensions
| Weight | 27.6 lbs |
Max Rider Weight | 220 lbs |
| Length (Unfolded) | 17 " |
| Width (Unfolded) | 40 " |
| Height (Unfolded) | 45 " |
| Length (Folded) | 17 " |
| Width (Folded) | 45 " |
| Height (Folded) | 16 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Solid |
| Front Tire Size | 8 " |
| Rear Tire Size | 7.5 " |
Self-Healing Tires | No |
Suspension | Front spring |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | Disc (Mechanical) |
| Rear Brake | Drum |
Regenerative Braking | Yes |
| Lights | Rear |
| Turn Signals | No |
IP Rating | IP54 |
Features
| Display Type | Unknown |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | No |
| App Connectivity | No |
| Speed Modes | No |
| Cruise Control | No |
| Folding | No |
| Push-To-Start | No |
| Zero-Start | No |
| Brake Curve Adjustment | No |
| Acceleration Adjustment | No |
| Speed Limiting | No |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |