
Rossignol E-Track 29 CUES
Class 1 E-Bike, 250W 85Nm mid mid-drive, 630Wh (36V × 17.5Ah) battery, Shimano MT-200 hydraulic disc, aluminum step-over frame, 100mm coil fork, 29"×2.4" Maxxis Ardent EXO / IKON EXO knobby tires
Where to buy
Rossignol E-Track 29 CUES
No pricing available
We don't have current pricing for this product.
Similar alternatives
Performance Overview
Compare Rossignol E-Track 29 CUES to other e-bikes
Rossignol E-Track 29 CUESSimilar E-Bikes
Find more E-BikesSpecifications
Category
| Category | Mountain |
Motor & Assistance
| Motor Type | Mid-Drive |
| Motor Position | Mid |
Nominal Power | 250 W |
Peak Power | 500 W |
| Torque | 85 Nm |
| Sensor Type | Torque |
Speed & Class
| E-Bike Class | Class 1 |
| Top Assist Speed | 20 mph |
| Throttle | No |
Battery & Range
Battery Capacity | 630 Wh |
| Voltage | 36 V |
| Amp Hours | 17.5 Ah |
| Battery Position | Downtube |
| Removable Battery | Yes |
Frame & Fit
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Style | Step-Over |
| Sizes Available | S, M, L, XL |
| Rack Capacity | 0 lbs |
| Min Rider Height | 68 " |
| Max Rider Height | 75 " |
Suspension
| Front Suspension | Coil |
| Front Travel | 100 mm |
| Rear Suspension | None |
| Seatpost Suspension | No |
Drivetrain
| Gears | 9 |
| Drive System | Chain |
| Shifter | Trigger |
| Derailleur | Shimano CUES |
| Cassette | 11-46T |
Brakes
| Brake Type | Hydraulic Disc |
| Brake Brand | Shimano |
| Rotor Size (Front) | 180 mm |
| Rotor Size (Rear) | 180 mm |
Wheels & Tires
| Wheel Size | 29 " |
| Wheel Size (Rear) | 29 " |
| Tire Width | 2.4 " |
| Tire Type | Knobby |
| Puncture Protection | Yes |
Components & Tech
| Display | LCD |
| App Compatible | No |
Features & Safety
| Integrated Lights | No |
| Fenders | No |
| Rear Rack | No |
| Front Rack | No |
| Kickstand | No |
| Chain Guard | No |
| Walk Assist | No |
| Alarm | No |
| USB Charging | No |
| Bottle Cage Mount | No |
| IP Rating | None |