
Rad Power Bikes RadKick 7-Speed
Class 2 E-Bike, 67 lbs, 500W 40Nm rear hub, 480Wh (48V × 10Ah) battery, Tektro mechanical disc, aluminum step-through frame, 80mm air fork, 27.5"×2.25" hybrid tires
Where to buy
Rad Power Bikes RadKick 7-Speed
No pricing available
We don't have current pricing for this product.
Similar alternatives
Performance Overview
Compare Rad Power Bikes RadKick 7-Speed to other e-bikes
Rad Power Bikes RadKick 7-SpeedSimilar E-Bikes
Find more E-BikesSpecifications
Category
| Category | Commuter |
Motor & Assistance
| Motor Type | Hub |
| Motor Position | Rear Hub |
Nominal Power | 500 W |
| Torque | 40 Nm |
| Sensor Type | Cadence |
| Assist Levels | 5 |
Speed & Class
| E-Bike Class | Class 2 |
| Top Assist Speed | 20 mph |
| Throttle | Yes |
| Throttle Top Speed | 20 mph |
Battery & Range
Battery Capacity | 480 Wh |
| Voltage | 48 V |
| Amp Hours | 10 Ah |
| Max Range | 35 mi |
Charge Time | 5 hrs |
| Battery Position | Downtube |
| Removable Battery | Yes |
Frame & Fit
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Style | Step-Through |
| Sizes Available | One Size |
| Weight | 67 lbs |
| Weight Limit | 300 lbs |
| Rack Capacity | 55 lbs |
| Min Rider Height | 62 " |
| Max Rider Height | 73 " |
Suspension
| Front Suspension | Air |
| Front Travel | 80 mm |
| Rear Suspension | None |
| Rear Travel | 0 mm |
| Seatpost Suspension | No |
Drivetrain
| Gears | 7 |
| Drive System | Chain |
| Shifter | Trigger |
| Derailleur | Shimano Altus |
| Cassette | 11-34T |
Brakes
| Brake Type | Mechanical Disc |
| Brake Brand | Tektro |
| Rotor Size (Front) | 160 mm |
| Rotor Size (Rear) | 160 mm |
Wheels & Tires
| Wheel Size | 27.5 " |
| Tire Width | 2.3 " |
| Tire Type | Hybrid |
| Puncture Protection | Yes |
Components & Tech
| Display | LCD |
| App Compatible | No |
Features & Safety
| Integrated Lights | Yes |
| Fenders | No |
| Rear Rack | No |
| Front Rack | No |
| Kickstand | Yes |
| Chain Guard | No |
| Walk Assist | No |
| Alarm | No |
| USB Charging | No |
| Bottle Cage Mount | No |
| IP Rating | IPX4 |
| Certifications | UL 2849, UL 2271 |