
Mokwheel Mesa Lite
Class 2 E-Bike, 59 lbs, 350W 45Nm rear hub, 529.2Wh (36V × 14.7Ah) battery, Zoom BL-03E mechanical disc, aluminum step-over frame, 27.5"×2.4" hybrid tires
Where to buy
Mokwheel Mesa Lite
No pricing available
We don't have current pricing for this product.
Similar alternatives
Performance Overview
Compare Mokwheel Mesa Lite to other e-bikes
Mokwheel Mesa LiteSimilar E-Bikes
Find more E-BikesSpecifications
Category
| Category | Commuter |
Motor & Assistance
| Motor Type | Hub |
| Motor Position | Rear Hub |
Nominal Power | 350 W |
Peak Power | 600 W |
| Torque | 45 Nm |
| Sensor Type | Cadence |
Speed & Class
| E-Bike Class | Class 2 |
| Top Assist Speed | 25 mph |
| Throttle | Yes |
| Throttle Top Speed | 20 mph |
Battery & Range
Battery Capacity | 529.2 Wh |
| Voltage | 36 V |
| Amp Hours | 14.7 Ah |
| Max Range | 50 mi |
| Battery Position | Downtube |
| Removable Battery | Yes |
Frame & Fit
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Style | Step-Over |
| Sizes Available | One Size |
| Weight | 59 lbs |
| Weight Limit | 350 lbs |
| Min Rider Height | 68 " |
| Max Rider Height | 80 " |
Suspension
| Front Suspension | None |
| Rear Suspension | None |
| Seatpost Suspension | No |
Drivetrain
| Gears | 7 |
| Drive System | Chain |
| Shifter | Trigger |
| Derailleur | 7 Speed Shimano Rear Derailleur |
| Cassette | 44T |
Brakes
| Brake Type | Mechanical Disc |
| Brake Brand | Zoom |
Wheels & Tires
| Wheel Size | 27.5 " |
| Tire Width | 2.4 " |
| Tire Type | Hybrid |
| Puncture Protection | No |
Components & Tech
| Display | LED |
| App Compatible | No |
Features & Safety
| Integrated Lights | Yes |
| Fenders | No |
| Rear Rack | Yes |
| Front Rack | No |
| Kickstand | Yes |
| Chain Guard | No |
| Walk Assist | No |
| Alarm | No |
| USB Charging | No |
| Bottle Cage Mount | No |
| IP Rating | IPX4 |
| Certifications | UL 2849, UL 2271 |