
Megawheels S10BK, 5Ah
Electric Scooter, 15.5 mph, (10 mi range), 250W rear motor, 180Wh 36V battery, 26.5 lbs, 265 lbs max load, 8" solid tires, rear drum brake
Where to buy
Megawheels S10BK, 5Ah
No pricing available
We don't have current pricing for this product.
Similar alternatives
Performance Overview
Compare Megawheels S10BK, 5Ah to other e-scooters
Megawheels S10BK, 5AhSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 250 W |
Voltage | 36 V |
| Motor Configuration | Rear |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 180 Wh |
| Battery Voltage | 36 V |
| Amp Hours | 5 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Unknown |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 15.5 mph |
| Range (Claimed) | 10 mi |
| Max Hill Grade | 12 ° |
Weight & Dimensions
| Weight | 26.5 lbs |
Max Rider Weight | 265 lbs |
| Deck Length | 17 " |
| Deck Width | 6 " |
Ground Clearance | 3.5 " |
| Handlebar Height (Min) | 37 " |
| Handlebar Height (Max) | 37 " |
| Handlebar Width | 16.9 " |
| Length (Unfolded) | 41.3 " |
| Width (Unfolded) | 16.9 " |
| Height (Unfolded) | 46.5 " |
| Length (Folded) | 41.3 " |
| Width (Folded) | 16.9 " |
| Height (Folded) | 18.9 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Solid |
| Front Tire Size | 8 " |
| Rear Tire Size | 8 " |
| Tire Width | 2 " |
Self-Healing Tires | No |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | None |
| Rear Brake | Drum |
Regenerative Braking | Yes |
| Lights | Both |
| Turn Signals | No |
IP Rating | None |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | No |
| App Connectivity | No |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | Yes |
| Zero-Start | No |
| Brake Curve Adjustment | No |
| Acceleration Adjustment | No |
| Speed Limiting | No |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |