
Lectric ONE
Class 1/2/3 E-Bike, 55 lbs, 750W 85Nm rear hub, 672Wh (48V × 14Ah) battery, hydraulic disc, aluminum step-over frame, 20"×2.5" slick tires
from
Where to buy
Lectric ONE
Performance Overview
Compare Lectric ONE to other e-bikes
Lectric ONESimilar E-Bikes
Find more E-BikesSpecifications
Category
| Category | Commuter |
Motor & Assistance
| Motor Type | Hub |
| Motor Position | Rear Hub |
Nominal Power | 750 W |
Peak Power | 1310 W |
| Torque | 85 Nm |
| Sensor Type | Cadence |
| Assist Levels | 5 |
Speed & Class
| E-Bike Class | Class 1, Class 2, Class 3 |
| Top Assist Speed | 28 mph |
| Throttle | Yes |
| Throttle Top Speed | 20 mph |
Battery & Range
Battery Capacity | 672 Wh |
| Voltage | 48 V |
| Amp Hours | 14 Ah |
| Max Range | 60 mi |
Charge Time | 6 hrs |
| Battery Position | Seat Tube |
| Removable Battery | Yes |
Frame & Fit
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Style | Step-Over |
| Sizes Available | One Size |
| Weight | 55 lbs |
| Weight Limit | 330 lbs |
| Rack Capacity | 30 lbs |
| Min Rider Height | 62 " |
| Max Rider Height | 76 " |
Suspension
| Front Suspension | None |
| Rear Suspension | None |
| Seatpost Suspension | No |
Drivetrain
| Gears | 6 |
| Drive System | Belt |
| Shifter | Electronic |
| Derailleur | Pinion C1.6i |
Brakes
| Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rotor Size (Front) | 180 mm |
| Rotor Size (Rear) | 180 mm |
Wheels & Tires
| Wheel Size | 20 " |
| Tire Width | 2.5 " |
| Tire Type | Slick |
| Puncture Protection | Yes |
Components & Tech
| Display | LCD |
| Connectivity | Bluetooth |
| App Compatible | Yes |
Features & Safety
| Integrated Lights | Yes |
| Fenders | Yes |
| Rear Rack | Yes |
| Front Rack | No |
| Kickstand | Yes |
| Chain Guard | No |
| Walk Assist | No |
| Alarm | No |
| USB Charging | Yes |
| Bottle Cage Mount | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| Certifications | UL 2849, UL 2271 |
| Special Features | Automatic Shifting, Electronic Shifting, Gates Belt Drive, Internal Cable Routing, Smartphone Integration, Thru-Axle |