
Kugoo Kukirin G2 Master
Electric Scooter, 37 mph, (43.5 mi range), dual 2000W motors (2300W peak), 1081Wh 52V battery, 72.8 lbs, 265 lbs max load, 10" tires, dual suspension, dual disc (mechanical) brakes
Where to buy
Kugoo Kukirin G2 Master
No pricing available
We don't have current pricing for this product.
Similar alternatives
Performance Overview
Compare Kugoo Kukirin G2 Master to other e-scooters
Kugoo Kukirin G2 MasterSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 2000 W |
Peak Power | 2300 W |
Voltage | 52 V |
| Motor Configuration | Dual |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 1081 Wh |
| Battery Voltage | 52 V |
| Amp Hours | 20.8 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Unknown |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 37 mph |
| Range (Claimed) | 43.5 mi |
| Max Hill Grade | 30 ° |
Weight & Dimensions
| Weight | 72.8 lbs |
Max Rider Weight | 265 lbs |
| Deck Length | 19.3 " |
| Deck Width | 7.5 " |
Ground Clearance | 7.1 " |
| Handlebar Height (Min) | 51.8 " |
| Handlebar Height (Max) | 51.8 " |
| Handlebar Width | 23.4 " |
| Length (Unfolded) | 49.6 " |
| Width (Unfolded) | 23.4 " |
| Height (Unfolded) | 51.8 " |
| Length (Folded) | 49.6 " |
| Width (Folded) | 23.4 " |
| Height (Folded) | 23.4 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubeless |
| Front Tire Size | 10 " |
| Rear Tire Size | 10 " |
| Tire Width | 3 " |
Self-Healing Tires | No |
Suspension | Front hydraulic, Rear hydraulic |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | Disc (Mechanical) |
| Rear Brake | Disc (Mechanical) |
Regenerative Braking | Yes |
| Lights | Both |
| Turn Signals | Yes |
IP Rating | IP54 |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Hybrid |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | Yes |
| App Connectivity | No |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | Yes |
| Zero-Start | Yes |
| Brake Curve Adjustment | No |
| Acceleration Adjustment | Yes |
| Speed Limiting | No |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | Yes |