
Hoverstar HS2.0
Hoverboard, 400W motor, 15 lbs, 165 lbs max load, 6.5" solid wheels, UL 2272
Where to buy
Hoverstar HS2.0
No pricing available
We don't have current pricing for this product.
Similar alternatives
Performance Overview
Compare Hoverstar HS2.0 to other hoverboards
Hoverstar HS2.0Similar Hoverboards
Find more HoverboardsSpecifications
Motor & Performance
| Motor Power | 400 W |
Battery & Charging
| Voltage | 24 V |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charge Time | 3 hrs |
Build & Dimensions
| Weight | 15 lbs |
| Max Rider Weight | 165 lbs |
| Length | 9 " |
| Width | 25 " |
| Height | 9 " |
Wheels
| Wheel Size | 6.5 " |
| Wheel Type | Solid |
| Tire Type | Solid |
Safety & Connectivity
| UL 2272 Certified | Yes |
| IP Rating | Unknown |
| Bluetooth Speaker | Yes |
| App Enabled | No |
| Speed Modes | No |
Features
| Lights | Front, Wheel |
| Features | Fenders, Non-Slip Deck, Learning Mode, LED Lights |
| Terrain | Street |