
Hover-1 Titan
Hoverboard, 7.45 mph, (8.4 mi range), 500W motor, 144Wh 36V battery, 30 lbs, 265 lbs max load, 10" tubed wheels, UL 2272
Where to buy
Hover-1 Titan
No pricing available
We don't have current pricing for this product.
Similar alternatives
Performance Overview
Compare Hover-1 Titan to other hoverboards
Hover-1 TitanSimilar Hoverboards
Find more HoverboardsSpecifications
Motor & Performance
| Motor Power | 500 W |
| Top Speed (Claimed) | 7.5 mph |
| Range (Claimed) | 8.4 mi |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 144 Wh |
| Voltage | 36 V |
| Amp Hours | 4 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charge Time | 4.5 hrs |
Build & Dimensions
| Weight | 30 lbs |
| Max Rider Weight | 265 lbs |
Wheels
| Wheel Size | 10 " |
| Wheel Type | Pneumatic |
| Tire Type | Tubed |
Safety & Connectivity
| UL 2272 Certified | Yes |
| IP Rating | Unknown |
| Bluetooth Speaker | Yes |
| App Enabled | Yes |
| Speed Modes | Yes |
Features
| Lights | Front, Rear |
| Features | LED Lights |
| Terrain | Off-road |