
Gyroor Y1 Pro
Hoverboard, 10 mph, (5.5 mi range), 700W motor, 148Wh battery, 33 lbs, 265 lbs max load, 8.5" solid wheels, UL 2272, IP54
Where to buy
Gyroor Y1 Pro
This product has been discontinued
No longer available from major retailers.
Similar alternatives
Performance Overview
Compare Gyroor Y1 Pro to other hoverboards
Gyroor Y1 ProSimilar Hoverboards
Find more HoverboardsSpecifications
Motor & Performance
| Motor Power | 700 W |
| Top Speed (Claimed) | 10 mph |
| Range (Claimed) | 5.5 mi |
Battery & Charging
| Battery Capacity | 148 Wh |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charge Time | 2.5 hrs |
Build & Dimensions
| Weight | 33 lbs |
| Max Rider Weight | 265 lbs |
| Length | 27.2 " |
| Width | 9.9 " |
| Height | 11.0 " |
Wheels
| Wheel Size | 8.5 " |
| Wheel Type | Solid |
| Tire Type | Solid |
Safety & Connectivity
| UL 2272 Certified | Yes |
| IP Rating | IP54 |
| Bluetooth Speaker | Yes |
| App Enabled | Yes |
| Speed Modes | Yes |
Features
| Features | Carrying Handle, Fenders, Non-Slip Deck, LED Lights |
| Terrain | Off-road |
| Minimum Age | 6 |