
Emove Roadster
Electric Scooter, 80 mph, (74 mi range), dual 4000W motors (15456W peak), 3360Wh 84V battery, 143 lbs, 500 lbs max load, 11" tires, dual suspension, dual disc (hydraulic) brakes
Where to buy
Emove Roadster
No pricing available
We don't have current pricing for this product.
Similar alternatives
Performance Overview
Compare Emove Roadster to other e-scooters
Emove RoadsterSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 4000 W |
Peak Power | 15456 W |
Voltage | 84 V |
| Motor Configuration | Dual |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 3360 Wh |
| Battery Voltage | 84 V |
| Amp Hours | 40 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Samsung |
Charge Time | 5.7 hrs |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 80 mph |
| Range (Claimed) | 74 mi |
| Max Hill Grade | 50 ° |
ERideHero Test Results
Top Speed (Tested) | 73.5 mph |
Range (Regular Riding) | 57.2 mi |
0–15 mph | 1.4 s |
| 0–30 mph | 3.0 s |
Weight & Dimensions
| Weight | 143 lbs |
Max Rider Weight | 500 lbs |
| Deck Length | 21 " |
| Deck Width | 13 " |
| Handlebar Width | 27.4 " |
| Length (Unfolded) | 56.2 " |
| Width (Unfolded) | 27.4 " |
| Height (Unfolded) | 49.6 " |
| Length (Folded) | 56.2 " |
| Width (Folded) | 27.4 " |
| Height (Folded) | 49.6 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubeless |
| Front Tire Size | 11 " |
| Rear Tire Size | 11 " |
| Tire Width | 3.5 " |
Self-Healing Tires | No |
Suspension | Front hydraulic, Rear hydraulic |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | Disc (Hydraulic) |
| Rear Brake | Disc (Hydraulic) |
Regenerative Braking | No |
| Lights | Both |
| Turn Signals | Yes |
IP Rating | IPX5 |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | Yes |
| App Connectivity | No |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | No |
| Folding | No |
| Push-To-Start | No |
| Zero-Start | No |
| Brake Curve Adjustment | No |
| Acceleration Adjustment | No |
| Speed Limiting | No |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |