
Gotrax Eclipse
Electric Scooter, 20 mph, (25 mi range), 500W rear motor (750W peak), 374.4Wh 36V battery, 53 lbs, 264 lbs max load, 10" tires, rear drum brake
from
Where to buy
Gotrax Eclipse
Performance Overview
Compare Gotrax Eclipse to other e-scooters
Gotrax EclipseSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 500 W |
Peak Power | 750 W |
Voltage | 36 V |
| Motor Configuration | Rear |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 374.4 Wh |
| Battery Voltage | 36 V |
| Amp Hours | 10.4 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Unknown |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 20 mph |
| Range (Claimed) | 25 mi |
| Max Hill Grade | 20 ° |
Weight & Dimensions
| Weight | 53 lbs |
Max Rider Weight | 264 lbs |
| Handlebar Width | 21 " |
| Length (Unfolded) | 49 " |
| Width (Unfolded) | 21 " |
| Height (Unfolded) | 48 " |
| Length (Folded) | 49 " |
| Width (Folded) | 21 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubed |
| Front Tire Size | 10 " |
| Rear Tire Size | 10 " |
| Tire Width | 2.1 " |
Self-Healing Tires | No |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | None |
| Rear Brake | Drum |
Regenerative Braking | Yes |
| Lights | Both |
| Turn Signals | No |
IP Rating | None |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | No |
| App Connectivity | No |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | Yes |
| Zero-Start | No |
| Brake Curve Adjustment | No |
| Acceleration Adjustment | No |
| Speed Limiting | No |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | Yes |