
Gotrax GXL V2
Electric Scooter, 15.5 mph, (12.5 mi range), 250W front motor, 187.2Wh 36V battery, 27 lbs, 220 lbs max load, 8.5" tires, dual disc (mechanical) brakes
from
Where to buy
Gotrax GXL V2
Performance Overview
Compare Gotrax GXL V2 to other e-scooters
Gotrax GXL V2Similar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 250 W |
Voltage | 36 V |
| Motor Configuration | Front |
Battery & Charging
Battery Capacity | 187.2 Wh |
| Battery Voltage | 36 V |
| Amp Hours | 5.2 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Unknown |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 15.5 mph |
| Range (Claimed) | 12.5 mi |
| Max Hill Grade | 14 ° |
Weight & Dimensions
| Weight | 27 lbs |
Max Rider Weight | 220 lbs |
| Deck Length | 17 " |
| Deck Width | 7 " |
Ground Clearance | 3.8 " |
| Handlebar Height (Min) | 38 " |
| Handlebar Height (Max) | 38 " |
| Handlebar Width | 17 " |
| Length (Unfolded) | 43.3 " |
| Width (Unfolded) | 17 " |
| Height (Unfolded) | 44.1 " |
| Length (Folded) | 43.7 " |
| Width (Folded) | 17 " |
| Height (Folded) | 16.1 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubed |
| Front Tire Size | 8.5 " |
| Rear Tire Size | 8.5 " |
| Tire Width | 2 " |
Self-Healing Tires | No |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | Disc (Mechanical) |
| Rear Brake | Disc (Mechanical) |
Regenerative Braking | Yes |
| Lights | Both |
| Turn Signals | No |
IP Rating | IP54 |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | No |
| App Connectivity | No |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | No |
| Zero-Start | No |
| Brake Curve Adjustment | No |
| Acceleration Adjustment | No |
| Speed Limiting | No |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |