
Emove RoadRunner V2
Electric Scooter, 34 mph, (53 mi range), dual 850W motors (1680W peak), 1253Wh 48V battery, 55 lbs, 330 lbs max load, 14" tires, front suspension, dual disc (hydraulic) brakes
Where to buy
Emove RoadRunner V2
No pricing available
We don't have current pricing for this product.
Similar alternatives
Performance Overview
Compare Emove RoadRunner V2 to other e-scooters
Emove RoadRunner V2Similar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 850 W |
Peak Power | 1680 W |
Voltage | 48 V |
| Motor Configuration | Dual |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 1253 Wh |
| Battery Voltage | 48 V |
| Amp Hours | 26.1 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Dynavolt |
Charge Time | 9 hrs |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 34 mph |
| Range (Claimed) | 53 mi |
| Max Hill Grade | 17 ° |
Weight & Dimensions
| Weight | 55 lbs |
Max Rider Weight | 330 lbs |
| Handlebar Width | 25 " |
| Length (Unfolded) | 50 " |
| Width (Unfolded) | 25 " |
| Height (Unfolded) | 38 " |
| Length (Folded) | 50 " |
| Width (Folded) | 25 " |
| Height (Folded) | 38 " |
| Foldable Handlebars | No |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubeless |
| Front Tire Size | 14 " |
| Rear Tire Size | 14 " |
Self-Healing Tires | No |
Suspension | Front spring |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | Disc (Hydraulic) |
| Rear Brake | Disc (Hydraulic) |
Regenerative Braking | No |
| Lights | Both |
| Turn Signals | Yes |
IP Rating | None |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Hybrid |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | Yes |
| App Connectivity | No |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | No |
| Zero-Start | No |
| Brake Curve Adjustment | No |
| Acceleration Adjustment | No |
| Speed Limiting | No |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |