
Mercane Jubel
Electric Scooter, 25 mph, (40 mi range), 500W rear motor (800W peak), 720Wh 48V battery, 50 lbs, 220 lbs max load, 12" tires, front drum, rear disc (mechanical)
Where to buy
Mercane Jubel
No pricing available
We don't have current pricing for this product.
Similar alternatives
Performance Overview
Compare Mercane Jubel to other e-scooters
Mercane JubelSimilar E-Scooters
Find more E-ScootersSpecifications
Motor & Power
Nominal Power | 500 W |
Peak Power | 800 W |
Voltage | 48 V |
| Motor Configuration | Rear |
| Motor Type | Hub |
Battery & Charging
Battery Capacity | 720 Wh |
| Battery Voltage | 48 V |
| Amp Hours | 15 Ah |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Brand | Unknown |
Charge Time | 9 hrs |
Claimed Performance
| Top Speed (Claimed) | 25 mph |
| Range (Claimed) | 40 mi |
Weight & Dimensions
| Weight | 50 lbs |
Max Rider Weight | 220 lbs |
| Deck Length | 19 " |
| Deck Width | 10 " |
| Handlebar Height (Min) | 39 " |
| Handlebar Height (Max) | 39 " |
| Handlebar Width | 22.5 " |
| Length (Unfolded) | 48 " |
| Width (Unfolded) | 22.5 " |
| Height (Unfolded) | 50 " |
| Length (Folded) | 20.5 " |
| Width (Folded) | 9.5 " |
| Height (Folded) | 50 " |
| Foldable Handlebars | Yes |
Wheels & Suspension
Tire Type | Tubed |
| Front Tire Size | 12 " |
| Rear Tire Size | 12 " |
Self-Healing Tires | No |
| Adjustable Suspension | No |
Brakes & Safety
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Disc (Mechanical) |
Regenerative Braking | Yes |
| Lights | Both |
| Turn Signals | No |
IP Rating | IP54 |
Features
| Display Type | Unknown |
| Throttle Type | Thumb |
| Terrain Type | Street |
| Kickstand | Yes |
| Footrest | No |
| App Connectivity | No |
| Speed Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Folding | Yes |
| Push-To-Start | No |
| Zero-Start | Yes |
| Brake Curve Adjustment | No |
| Acceleration Adjustment | No |
| Speed Limiting | No |
| OTA Updates | No |
| Location Tracking | No |
| Quick-Swap Battery | No |
| Steering Damper | No |
| Electronic Horn | No |
| NFC Unlock | No |
| Seat Option | No |